Skip to content

19 Hidden Ledge RdEnglewood, NJ 07631

Built 1982

Owner
---
Last Sale Price
$687,500
Last Sale Date
Jan 19, 2022

Property Information

Block3803
Lot3
QualifierC0046
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class37
Description2S-F&B-BG-END
Dwellings1
ZoningATH
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$500,000
79%
Improvement Value:$130,500
21%
Total Assessment$630,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,375+3.1%
2024$18,789
Property History

Property Sale

Sale
$687,500
DeedBook 4563, Page 1632

Property Built

Built

Year Built: 1982