Skip to content

17 Hidden Ledge RdEnglewood, NJ 07631

Built 1982

Owner
---
Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Aug 4, 1999

Property Information

Block3803
Lot3
QualifierC0047
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class37
Description2S-F&B-BG-INS
Dwellings1
ZoningATH
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$500,000
67%
Improvement Value:$247,700
33%
Total Assessment$747,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,977+3.1%
2024$22,281
Property History

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 8197, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 1982