Skip to content

611 Lorraine CtEnglewood, NJ 07631

Built 1961

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 11, 2021

Property Information

Block3805
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-B&F-BG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,708
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,300
68%
Improvement Value:$131,800
32%
Total Assessment$412,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,664+3.1%
2024$12,281+5.3%
2023$11,660+2.7%
2022$11,351+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$494,000

From:

To:

Sq Ft1,708DeedBook 4186, Page 1277NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/3/2021

Property Built

Built

Year Built: 1961