Skip to content

461 Westview AvenueEnglewood, NJ 07631

Built 1921

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jul 17, 2018

Property Information

Block3806
Lot1.02
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2S-VL
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,387
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,000
71%
Improvement Value:$97,500
29%
Total Assessment$332,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,218+3.1%
2024$9,909+3.1%
2023$9,609+2.7%
2022$9,360+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,387DeedBook 3012, Page 461Recorded7/30/2018

Property Built

Built

Year Built: 1921