Skip to content

140 Pleasant AveEnglewood, NJ 07631

Built 1987

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 24, 2022

Property Information

Block408
Lot7.01
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-AL
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,898
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
42%
Improvement Value:$207,800
58%
Total Assessment$357,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,995+3.1%
2024$10,662+3.1%
2023$10,340+2.7%
2022$10,072+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

DeedBook 8081, Page 566Recorded7/10/1998

Property Built

Built

Year Built: 1987