Skip to content

270 Everett PlEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Date
Dec 14, 2015

Property Information

Block410
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-B&F-AG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,500
50%
Improvement Value:$137,900
50%
Total Assessment$277,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,525+3.1%
2024$8,267+3.1%
2023$8,017+2.7%
2022$7,809+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1928