Skip to content

249 Knickerbocker RdEnglewood, NJ 07631

Built 1974

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Aug 5, 2022

Property Information

Block501
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description1S-BV-AL-BG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage2,598
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,400
52%
Improvement Value:$199,300
48%
Total Assessment$415,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,774+3.1%
2024$12,388+3.1%
2023$12,014+2.7%
2022$11,702+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft2,598DeedBook 4793, Page 565NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/31/2022

Property Built

Built

Year Built: 1974