Skip to content

147 Jane StEnglewood, NJ 07631

Built 1908

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jul 26, 2016

Property Information

Block506
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-F-UG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,648
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$208,800
64%
Improvement Value:$116,300
36%
Total Assessment$325,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,990+3.1%
2024$9,688+3.1%
2023$9,395+2.7%
2022$9,152+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,648DeedBook 2346, Page 423Recorded8/18/2016

Property Built

Built

Year Built: 1908