Skip to content

150 Slocum AveEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Date
Oct 20, 2017

Property Information

Block509
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-F-1CG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,451
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,000
64%
Improvement Value:$90,500
36%
Total Assessment$249,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,667+3.1%
2024$7,435+3.1%
2023$7,211+2.7%
2022$7,023+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1928