Skip to content

151 W Demarest AveEnglewood, NJ 07631

Built 1933

Last Sale Date
Jun 10, 2016

Property Information

Block602
Lot22
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-S-UG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,000
45%
Improvement Value:$175,500
55%
Total Assessment$319,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,818+3.1%
2024$9,521+3.1%
2023$9,234+2.7%
2022$8,994+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1933