Skip to content

137 Westend AveEnglewood, NJ 07631

Built 1913

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 27, 2006

Property Information

Block603
Lot15.01
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-AL
Dwellings2
ZoningR-E
Sq Footage2,015
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,500
45%
Improvement Value:$183,700
55%
Total Assessment$332,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,209+3.1%
2024$9,900+3.1%
2023$9,601+2.7%
2022$9,351+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1913