Skip to content

66 Central AveEnglewood, NJ 07631

Built 1994

Last Sale Price
$498,000
Last Sale Date
Apr 22, 2005

Property Information

Block606
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-VL
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage2,016
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,500
42%
Improvement Value:$201,300
58%
Total Assessment$349,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,749+3.1%
2024$10,424+3.1%
2023$10,109+2.7%
2022$9,847+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$498,000

From:

To:

Sq Ft2,016DeedBook 8805, Page 339Recorded4/28/2005

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft2,016DeedBook 8683, Page 796Recorded5/19/2004

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$45,000

From:

To:

Sq Ft10DeedBook 7622, Page 748Recorded7/28/1993