Skip to content

140 Westend AveEnglewood, NJ 07631

Built 1918

Last Sale Date
Aug 14, 2014

Property Information

Block607
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2SFRDWG2CG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage2,254
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,000
54%
Improvement Value:$122,900
46%
Total Assessment$268,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,263+3.1%
2024$8,013+3.1%
2023$7,771+2.7%
2022$7,570+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1918