Skip to content

48 James StEnglewood, NJ 07631

Built 2010

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 17, 2023

Property Information

Block609
Lot7.01
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage2,796
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,600
32%
Improvement Value:$317,000
68%
Total Assessment$465,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,308+3.9%
2024$13,777+3.4%
2023$13,317+2.7%
2022$12,972+0.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft2,796DeedBook 3660, Page 1555NU CodeFamily (1)Recorded8/6/2020

Property Sale

Sale
$191,678

From:

To:

Sq Ft2,796DeedBook 3546, Page 303NU CodeFamily (1)Recorded3/16/2020

Property Sale

Sale
$522,000

From:

To:

DeedBook 1811, Page 2485NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/11/2014

Property Built

Built

Year Built: 2010