Skip to content

7 James CtEnglewood, NJ 07631

Built 1992

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jul 23, 2003

Property Information

Block609
Lot9.03
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class29
Description2S-AL-BIG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,425
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,900
33%
Improvement Value:$172,700
67%
Total Assessment$256,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,885+3.1%
2024$7,647+3.1%
2023$7,416+2.7%
2022$7,223+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,425DeedBook 8618, Page 465Recorded10/1/2003

Property Sale

SaleMulti
$169,000
DeedBook 8276, Page 300

Property Built

Built

Year Built: 1992