Skip to content

33-37 Nathaniel PlEnglewood, NJ 07631

Built 2000

Last Sale Date
Dec 1, 2022

Property Information

Block610
Lot11.01
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-STORE
Dwellings1
ZoningCBD3
Sq Footage---
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,311,400
65%
Improvement Value:$705,600
35%
Total Assessment$2,017,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$61,982+3.1%
2024$60,107-4.6%
2023$63,019+2.7%
2022$61,384+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 2000