Skip to content

49-55 Nathaniel PlEnglewood, NJ 07631

Built 2000

Last Sale Date
Dec 1, 2022

Property Information

Block610
Lot2.02
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-STORE
Dwellings1
ZoningCBD2
Sq Footage---
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,899,500
65%
Improvement Value:$1,014,200
35%
Total Assessment$2,913,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$89,538+3.1%
2024$86,828-4.6%
2023$91,035+2.7%
2022$88,673+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 2000