Skip to content

93 W Palisade AveEnglewood, NJ 07631

Built 1925

Last Sale Date
Feb 22, 2017

Property Information

Block614
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page---

Building Details

Building ClassW3-D1
Description3S-ST&B-COM
Dwellings1
ZoningCBD1
Sq Footage19,080
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$549,500
29%
Improvement Value:$1,374,100
71%
Total Assessment$1,923,600

Tax History

YearProperty taxesChange
1994$21,690+10.6%
1993$19,620+4.3%
1992$18,810+10.0%
1991$17,100+8.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1925