Skip to content

473 Tenafly RdEnglewood, NJ 07631

Built 1982

Owner
---
Last Sale Price
$256,500
Last Sale Date
Jan 4, 1995

Property Information

Block704
Lot18
QualifierC0010
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class37
Description2S-F-BG-W-INS
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage---
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
63%
Improvement Value:$162,500
37%
Total Assessment$437,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,444+3.1%
2024$13,038
Property History

Property Sale

SaleMulti
$256,500
DeedBook 7759, Page 802

Property Built

Built

Year Built: 1982