Skip to content

73 Highwood AveEnglewood, NJ 07631

Built 1908

Last Sale Date
Dec 14, 2015

Property Information

Block709
Lot22
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2SFRDWG1CG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,500
57%
Improvement Value:$103,100
43%
Total Assessment$240,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,394+3.1%
2024$7,170+3.1%
2023$6,953+2.7%
2022$6,773+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1908