Skip to content

97 Highwood AveEnglewood, NJ 07631

Built 1992

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jun 13, 2022

Property Information

Block709
Lot26.01
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-S-UG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage2,293
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,800
37%
Improvement Value:$238,200
63%
Total Assessment$378,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,616+3.1%
2024$11,264+6.4%
2023$10,586+2.7%
2022$10,311+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$589,000

From:

To:

Sq Ft2,293DeedBook 4168, Page 86Recorded5/26/2021

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 8659, Page 860

Property Built

Built

Year Built: 1992