Skip to content

78 W Hudson Ave #C-4Englewood, NJ 07631

Built 1979

Owner
---
Last Sale Price
$226,500
Last Sale Date
May 10, 2017

Property Information

Block709
Lot2
QualifierC0008
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class37
DescriptionNO.C4-2BR-2BA
Dwellings1
ZoningRM-A
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
62%
Improvement Value:$86,500
38%
Total Assessment$226,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,960+3.1%
2024$6,750
Property History

Property Sale

SaleMulti
$226,500
DeedBook 2639, Page 2427

Property Built

Built

Year Built: 1979