Skip to content

72 W Hudson AveEnglewood, NJ 07631

Built 2000
Apartment

Last Sale Price
$2,750,000
Last Sale Date
Oct 2, 2014

Property Information

Block709
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page025U

Building Details

Building ClassW1-D3
Description2S-B-APT
Dwellings1
ZoningRM-A
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,500,000
61%
Improvement Value:$975,000
39%
Total Assessment$2,475,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$76,057+3.1%
2024$73,755+3.1%
2023$71,528+2.7%
2022$69,671+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$2,750,000

From:

To:

DeedBook 1806, Page 2031Recorded12/4/2014

Property Built

Built

Year Built: 2000