Skip to content

430 Stockton PlEnglewood, NJ 07631

Built 1908

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Jun 5, 2020

Property Information

Block709
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class17
Description2SFRDWG1CG
Dwellings2
ZoningRM-A
Sq Footage2,486
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,200
41%
Improvement Value:$188,100
59%
Total Assessment$316,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,720+3.1%
2024$9,426+3.1%
2023$9,141+2.7%
2022$8,904+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft2,486DeedBook 3633, Page 748NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/25/2020

Property Built

Built

Year Built: 1908