Skip to content

28 W Hudson AveEnglewood, NJ 07631

Last Sale Date
Jan 7, 2016

Property Information

Block710
Lot22.01
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page---

Building Details

Building ClassW1-D3
Description1S-CB-COM
Dwellings1
ZoningSBD
Sq Footage---
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$428,400
79%
Improvement Value:$111,000
21%
Total Assessment$539,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,576+3.1%
2024$16,074+3.1%
2023$15,589+2.7%
2022$15,184+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0