Skip to content

57 Cambridge AveEnglewood, NJ 07631

Built 1906

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
May 9, 2019

Property Information

Block712
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-F/CB-UG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,145
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,000
67%
Improvement Value:$77,300
33%
Total Assessment$234,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,200+3.1%
2024$6,982+3.1%
2023$6,771+2.7%
2022$6,596+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft1,145DeedBook 3250, Page 2476NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/24/2019

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,145DeedBook 2404, Page 89NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/12/2016

Property Built

Built

Year Built: 1906