Skip to content

270-272 Pindle AveEnglewood, NJ 07631

Built 1930

Last Sale Date
Aug 26, 2017

Property Information

Block805
Lot17.01
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page033U

Building Details

Building ClassW1-D2
Description2S-B&3S-B-APTS
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage16,798
Acreage0.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,485,000
59%
Improvement Value:$1,015,000
41%
Total Assessment$2,500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$76,825+3.1%
2024$74,500+3.1%
2023$72,250+2.7%
2022$70,375+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930