Skip to content

237-239 Prospect StEnglewood, NJ 07631

Built 1908

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 7, 2006

Property Information

Block902
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page4FAM

Building Details

Building Class45
Description2S-BV&F
Dwellings2
ZoningR-E
Sq Footage2,884
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,300
48%
Improvement Value:$163,400
52%
Total Assessment$315,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,701+3.1%
2024$9,408+3.1%
2023$9,124+2.7%
2022$8,887+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$396,000

From:

To:

Sq Ft2,884DeedBook 8988, Page 332Recorded1/6/2006

Property Sale

Sale
$249,000

From:

To:

Sq Ft2,884DeedBook 8298, Page 427Recorded8/16/2000

Property Built

Built

Year Built: 1908