Skip to content

33 Slocum AveEnglewood, NJ 07631

Built 1918

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Feb 23, 1996

Property Information

Block903
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2SFRDWG3CG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage---
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,600
63%
Improvement Value:$92,500
37%
Total Assessment$247,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,593+3.1%
2024$7,364+3.1%
2023$7,141+2.7%
2022$6,956+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

DeedBook 7860, Page 323Recorded3/7/1996

Property Built

Built

Year Built: 1918