Skip to content

174 West StEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 1, 2025

Property Information

Block909
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class45
Description2S-F
Dwellings2
ZoningR-E
Sq Footage1,512
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$112,100
53%
Improvement Value:$98,900
47%
Total Assessment$211,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,484+3.1%
2024$6,288+3.1%
2023$6,098+2.7%
2022$5,940+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

DeedBook 1423, Page 315Recorded6/13/2013

Property Built

Built

Year Built: 1928