Skip to content

118 West StEnglewood, NJ 07631

Built 1907

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Apr 18, 2006

Property Information

Block909
Lot25.01
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-F-UG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,272
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,400
54%
Improvement Value:$123,000
46%
Total Assessment$267,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,217+3.1%
2024$7,969+3.1%
2023$7,728+2.7%
2022$7,527+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,272DeedBook 9063, Page 151NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/25/2006

Property Built

Built

Year Built: 1907