Skip to content

143 Waldo PlEnglewood, NJ 07631

Built 1908

Last Sale Date
Dec 14, 2015

Property Information

Block909
Lot35
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-F-UG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
54%
Improvement Value:$125,700
46%
Total Assessment$275,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,222+3.2%
2024$7,966+3.2%
2023$7,718+2.8%
2022$7,511+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1908