Skip to content

77 Anderson AvenueFairview, NJ 07022

Built 2002
Church/Charitable

Last Sale Price
$699,000
Last Sale Date
Dec 5, 2002

Property Information

Block210
Lot17.01
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings3
ZoningB
Sq Footage4,168
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,500
13%
Improvement Value:$1,293,600
87%
Total Assessment$1,487,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2016$19,556+2.6%
2015$19,055+3.6%
2014$18,391+4.6%
2013$17,589-21.3%
Property History

Property Sale

Sale
$699,000

From:

To:

DeedBook 8541, Page 424NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/17/2003

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft6,252DeedBook 8490, Page 725NU CodeFamily (1)Recorded7/17/2002

Property Built

Built

Year Built: 2002