Skip to content

368 Henry StreetFairview, NJ 07022

Built 1972
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 23, 2024

Property Information

Block210
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class---
Description2SB-4CG
Dwellings0
ZoningRB
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
23%
Improvement Value:$904,600
77%
Total Assessment$1,174,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,153+7.1%
2024$24,421-0.6%
2023$24,557+1.0%
2022$24,323-13.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1972