Skip to content

48 Anderson Ave(Block 211 Lot 8.X)Fairview, NJ 07022

Built 1912

Last Sale Date
Mar 11, 1993

Property Information

Block211
Lot8.X
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings---
ZoningB
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,500
29%
Improvement Value:$211,600
71%
Total Assessment$299,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$4,504
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 7589, Page 824

Property Built

Built

Year Built: 1912