Skip to content

61 Lincoln StreetFairview, NJ 07022

Built 1902

Last Sale Price
$444,400
Last Sale Date
Nov 20, 2007

Property Information

Block217
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class17
Description2SF-1CG
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,764
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,500
54%
Improvement Value:$196,200
46%
Total Assessment$426,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,527+5.1%
2024$9,062+4.2%
2023$8,694+0.6%
2022$8,646-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$444,400

From:

To:

Sq Ft1,764DeedBook 9456, Page 413Recorded12/4/2007

Property Sale

Sale
$20,000

From:

To:

DeedBook 8466, Page 784NU CodeBankruptcy (13)Recorded5/3/2002

Property Built

Built

Year Built: 1902