Skip to content

363 Fairview AveFairview, NJ 07022

Built 1922

Last Sale Date
Feb 28, 2025

Property Information

Block219
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings0
ZoningB
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,700
27%
Improvement Value:$711,400
73%
Total Assessment$976,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,388+6.1%
2024$20,166+2.0%
2023$19,765-2.7%
2022$20,318-11.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1922