Skip to content

45 Fulton AveFairview, NJ 07022

Built 1927

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Oct 5, 1992

Property Information

Block223
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class18
Description2SB
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage2,033
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,300
40%
Improvement Value:$342,600
60%
Total Assessment$567,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,689+5.9%
2024$11,986+2.7%
2023$11,666+1.4%
2022$11,504+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 7552, Page 741

Property Built

Built

Year Built: 1927