Skip to content

32 Bergen BlvdFairview, NJ 07022

Built 1907

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Mar 28, 2023

Property Information

Block226
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningRC
Sq Footage2,533
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,400
35%
Improvement Value:$275,900
65%
Total Assessment$424,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,467+8.9%
2024$8,694+1.7%
2023$8,550+2.6%
2022$8,333+9.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$660,000

From:

To:

Sq Ft2,533DeedBook 4973, Page 884Recorded4/17/2023

Property Sale

Sale
$226,000

From:

To:

Sq Ft1,248DeedBook 792, Page 1681NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/25/2011

Property Sale

Sale
$422,000

From:

To:

DeedBook 8667, Page 413Recorded3/23/2004

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

DeedBook 8607, Page 452Recorded8/25/2003

Property Built

Built

Year Built: 1907