Skip to content

16 Lincoln StFairview, NJ 07022

Built 1960
Apartment

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Dec 10, 2004

Property Information

Block229
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class---
Description2SB4G
Dwellings0
ZoningRC
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$405,000
25%
Improvement Value:$1,235,400
75%
Total Assessment$1,640,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,922+9.2%
2024$33,797+9.7%
2023$30,819+1.0%
2022$30,524-8.3%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000

From:

To:

DeedBook 8767, Page 815Recorded1/7/2005

Property Built

Built

Year Built: 1960