Skip to content

320 Fairview AveFairview, NJ 07022

Built 1932

Last Sale Date
Aug 10, 1999

Property Information

Block230
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings0
ZoningB
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,400
19%
Improvement Value:$241,900
81%
Total Assessment$297,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,733+13.3%
2024$5,944-3.2%
2023$6,140-6.7%
2022$6,581-21.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

DeedBook 7970, Page 759Recorded5/13/1997

Property Built

Built

Year Built: 1932