Skip to content

461 Walker StFairview, NJ 07022

Built 1999

Last Sale Price
$667,500
Last Sale Date
Apr 29, 2020

Property Information

Block302
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class47
Description1SF2CG
Dwellings3
ZoningRC
Sq Footage2,560
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$209,000
27%
Improvement Value:$576,000
73%
Total Assessment$785,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,868+5.2%
2024$16,985+2.0%
2023$16,651+0.4%
2022$16,585+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$667,500

From:

To:

Sq Ft2,560DeedBook 3589, Page 473Recorded5/5/2020

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$75,000

From:

To:

Sq Ft548DeedBook 7849, Page 683Recorded1/25/1996

Property Sale

Sale
$46,000

From:

To:

DeedBook 7789, Page 20NU CodeBankruptcy (13)Recorded5/18/1995