Skip to content

452 Walker StreetFairview, NJ 07022

Built 1917

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Aug 8, 2020

Property Information

Block311
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class45
Description2SB
Dwellings2
ZoningRC
Sq Footage2,520
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,000
44%
Improvement Value:$238,600
56%
Total Assessment$424,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,592+4.9%
2024$9,146+5.7%
2023$8,652-3.8%
2022$8,998-5.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft2,520DeedBook 3752, Page 471Recorded10/7/2020

Property Sale

Sale
$361,500

From:

To:

Sq Ft2,528DeedBook 9545, Page 67Recorded5/21/2008

Property Built

Built

Year Built: 1917