Skip to content

203 7th StreetFairview, NJ 07022

Built 1949

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 3, 2014

Property Information

Block312
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class47
Description1SB2G
Dwellings3
ZoningRB
Sq Footage2,012
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,000
39%
Improvement Value:$402,600
61%
Total Assessment$662,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,843+5.2%
2024$14,104+2.7%
2023$13,736+2.1%
2022$13,452+4.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft2,012DeedBook 1570, Page 494Recorded11/22/2013

Property Built

Built

Year Built: 1949