Skip to content

204 7th StFairview, NJ 07022

Built 1927

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Apr 18, 2017

Property Information

Block313
Lot19
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class45
Description2SB1G
Dwellings2
ZoningRB
Sq Footage1,968
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
39%
Improvement Value:$331,700
61%
Total Assessment$541,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,092+5.5%
2024$11,466+4.3%
2023$10,994+2.8%
2022$10,692+17.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft1,968DeedBook 2599, Page 620NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/1/2017

Property Built

Built

Year Built: 1927