Skip to content

228 7th StFairview, NJ 07022

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 26, 2017

Property Information

Block313
Lot29
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings3
ZoningRB
Sq Footage1,880
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
34%
Improvement Value:$405,800
66%
Total Assessment$615,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,862+5.5%
2024$13,136+3.0%
2023$12,757+2.3%
2022$12,475+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,880DeedBook 1761, Page 288NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/29/2014

Property Built

Built

Year Built: 1969