Skip to content

208-210 Anderson Ave.Fairview, NJ 07022

Built 1912
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 13, 2006

Property Information

Block317
Lot21
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings0
ZoningRC
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
24%
Improvement Value:$548,200
76%
Total Assessment$723,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,471+9.4%
2024$15,058+6.6%
2023$14,130-7.5%
2022$15,271-42.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

DeedBook 8610, Page 1Recorded9/4/2003

Property Built

Built

Year Built: 1912