Skip to content

224 Anderson AveFairview, NJ 07022

Built 1963

Last Sale Date
Mar 16, 1998

Property Information

Block317
Lot25
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class47
Description2SB1G
Dwellings3
ZoningRC
Sq Footage2,542
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,100
25%
Improvement Value:$432,200
75%
Total Assessment$573,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,735+5.3%
2024$12,094+1.1%
2023$11,966+2.4%
2022$11,688+4.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1963