Skip to content

228 Anderson AvenueFairview, NJ 07022

Built 1983
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 7, 2007

Property Information

Block317
Lot27
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings0
ZoningRC
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,500
17%
Improvement Value:$426,700
83%
Total Assessment$514,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,586+10.5%
2024$10,482-7.7%
2023$11,351-4.2%
2022$11,846-2.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

DeedBook 9035, Page 377Recorded3/15/2006

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

DeedBook 8308, Page 190NU CodePre-revaluation (27)Recorded9/19/2000

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 8117, Page 937

Property Built

Built

Year Built: 1983