Skip to content

30 8th StreetFairview, NJ 07022

Built 1942

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Sep 8, 2005

Property Information

Block320
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class16
Description1SF1CG
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,356
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$261,000
59%
Improvement Value:$182,700
41%
Total Assessment$443,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,916+4.9%
2024$9,449+3.8%
2023$9,100+0.2%
2022$9,080+8.1%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

DeedBook 8909, Page 252Recorded9/21/2005

Property Sale

Sale
$163,000

From:

To:

DeedBook 8215, Page 487NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/12/1999

Property Built

Built

Year Built: 1942